תמ"א 38

תמ"א 38 - יתרונות וחסרונות

תמ"א 38 היא תוכנית ממשלתית ששינתה את פני הנדל"ן במדינת ישראל בכל הקשור להתחדשות עירונית. ערים רבות בישראל עבור מתיחת פנים נדל"נית ותכנונית הודות לתוכנית זו והתמריץ שהיא מספקת לבעלי דירות ויזמי בנייה. תוכנית זה היא בעלת יתרונות רבים, וזאת לצד מספר חסרונות אליהם יש לתת את הדעת.

 

מה זה תמ"א 38

תמ"א 38 היא תוכנית מתאר ארצית אשר מבוססת על רצון המדינה ליצור תמריץ בקרב יזמי בנייה מצד אחד ובעלי דירות המצויות בבניינים הזקוקים לחיזוק מן הצד השני, לשיפוץ בניינים אלו מפני רעידות אדמה, לצד הוספת ממ"ד בשטחה של כל דירה בבניין. המתווה על פיו מבוסס תמריץ זה, הוא מתן זכויות בנייה לקבלן תמורת שיפוץ המבנה ללא עלות מצד בעלי הדירות המצויות בו.

 

סוגי תמ"א 38

תמ"א 38 היא תוכנית הכוללת שני מתווים. על פי מתווה אחד, הקרוי תמ"א 38/1, באפשרות בעלי דירות להתקשר עם קבלן על מנת שיחזק את דירותיהם, ישפצן ויוסיף אליהן ממ"ד. ביצוע תוכנית זו נשעה על בסיס המבנה הקיים של הבניין, כאשר הקבלן זוכה להוסיף אליו מספר קומות ולבנות בהן דירות שתהיינה בבעלותו.

המתווה השני קרוי תמ"א 38/2 אשר ידוע גם כפינוי בינוי. על פי מתווה זה, בכפוף לקבלת היתרים הכרוכים בהנעת הליכים תכנוניים למול רשויות התכנון הרלוונטיות, ניתן להרוס מבנה קיים מן היסוד, ולבנות על חורבותיו מבנה חדש, עם מספר רב יותר של קומות.

 

יתרונות תמ"א 38

היתרון הגדול ביותר של תמ"א 38, בין אם מדובר בחיזוק מבנה או פינוי בינוי, הוא בכך שבעלי הדירות זוכים לקבל דירה מחודשת ומשודרגת במקרה של תמ"א 38/1 או דירה חדשה לחלוטין במקרה של תמ"א 38/2 וזאת בחינם. הקבלן מצדו הופך לבעלים של מספר רב של דירות במבנה החדש שהקים באופן שיכסה את עלות שיפוץ הבניין ויצמיח לו רווח משמעותי לאחר מכירתן.

 

חסרונות תמ"א 38

ישנם מספר חסרונות בהליך קידום של תמ"א 38, אשר ניתן לספק להם מענה על ידי התקשרות עם חברת בניה מנוסה בעלת מוניטין. אחד החסרונות הוא הצורך במגורים זמניים במהלך תקופת ביצוע הליך התמ"א, היות שהליך זה עשוי להימשך מספר שנים. חיסרון נוסף הוא הצורך בגיוס רוב של דיירי הבניין המיועד לתמ"א לצורך הוצאת פרויקט של התחדשות עירונית במבנה אל הפועל.

 

בחירה בחברה מנוסה היא הצעד החשוב ביותר

תמ"א 38 היא הליך המאפשר לבעלי דירות להשביח את הנכס שלהם באופן משמעותי, לא כל עלות. עם זאת, הליך זה עשוי להיתקל במספר קשיים. ביצוע תמ"א 38 על ידי קבוצת חג'ג', הוא המפתח לקידום מהיר ומקצועי של הליך התחדשות המבנה.

התחדשות עירונית בתל אביב

התחדשות עירונית בתל אביב

כל מה שרציתם לדעת על התחדשות עירונית בעיר תל אביב
כללים לדיירים

כללים לדיירים

תהליך התחדשות עירונית

תהליך התחדשות עירונית

תמ

תמ"א 38

פינוי בינוי

פינוי בינוי

איך עובד פינוי בינוי?
מספר מדרגים:4 דירוג ממוצע:4.7
דירוג: