התחדשות עירונית - כללים לדיירים

תחום ההתחדשות העירונית בוער בימים אלו, וכל הישראלים מנסים לרכוש דירת מגורים באזורים הנחשקים. אז בין אם הצלחתם לתפוס את הדירות המבוקשות לפני תחילת העבודות ובין אם אתם גרים שם שנים – התחדשות עירונית כללים לדיירים, מתחילים.

נדל"ן בישראל – השוק בוער

בשנים האחרונות נדמה שלא משנה באיזה מדיה נשתמש, המילה נדל"ן תגיע במהלך ההאזנה. בין אם מדובר על עליית מדד תשומות הבנייה, עליית מחירי הדיור או מחיר עוד פרויקט מחיר למשתכן שמתנהל בעצלתיים – תחום הנדל"ן נמצא איתנו, ולא הולך לשום מקום.

עם זאת, אחד התחומים החשובים והכלכליים ביותר בשוק הנדל"ן הישראלי הוא תחום ההתחדשות העירונית. אז מה זה בכלל התחדשות עירונית?
 

התחדשות עירונית – כמו פינוי בינוי, רק של שכונה

על פי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, התחדשות עירונית הינה הליך שנועד להוביל להתפתחות וצמיחה אזורית בתוך עיר, אשר תיצור שילוב בין האוכלוסייה הישנה לחדשה בעיר. עוד על פי הרשות, במסגרת ההתחדשות נבנים מבנים חדשים המיועדים לתעסוקה, מגורים ומסחר. 

משכך, אנו מבינים שפרויקט התחדשות עירונית הוא פרויקט שנועד לשדרג את העיר בצורה מאסיבית, תוך זמן קצר. בירושלים ניתן לראות זאת על ידי בניית תשתית רכבות מסועפת שתגיע לכל חלקי העיר, ואזור גוש דן ניתן לראות זאת באזור המעבר של המטרו והרכבת הקלה.
 

המנה העיקרית – התחדשות עירונית כללים לדיירים

אם כן, לאחר שנגענו בנקודות העיקריות ביחס להתחדשות עירונית, הגיע הזמן לדבר תכלס. לאורך השנים וההתמקצעות בתחום ההתחדשות העירונית הצלחנו לאגד עבורכם את ארבעת הכללים החשובים ביותר בתחום.

אם כן, להלן ארבעת הכללים העיקריים הנוגעים לבעלי דירות במבנים שמצויים באזור התחדשות עירונית ועתידים להגיע בפני הליך פינוי בינוי או הליך תמ"א 38, החל מאיגוד ראשוני של הדיירים וכלה בתחילת הבנייה והביטוחים השונים. 

התחדשות עירונית כללים לדיירים
 

כלל ראשון – שלב ההכנות הראשוניות 

לפני שעולים על הקרקע והדחפורים מתחילים לעבוד, ולפני שבוחרים את חיפוי האמבט וגרניט פורצלן למטבח, עליכם לאגד את כלל דיירי הבניין. בשלב זה, יהא עליכם לדאוג לנציגות שתייצג את האינטרסים שלכם מול יזמים שונים.

ההמלצה העיקרית לעניין זה היא בחירת עורך דין בעל וותק וניסיון בתחום המקרקעין. בכל אופן, הכלל העיקרי כאן הוא לא לחתום על הסכם אשר מגביל את יכולת ניהול המו"מ שלכם, שכן סעיף מסוג זה, על אף שמצוי בתחום האפור של החוקיות, יכול להערים עליכם קשיים רבים.
 

כלל שני – בחירת ההצעה הזוכה

הנציגות ועורכי הדין הנבחרים ינהלו מול יזמים שונים משא ומתן, זאת בכדי להבטיח שתקבלו את התמורה הטובה ביותר עבור המחיר. ההמלצה העיקרית לעניין זה היא לבחון את חוסנו הכלכלי של כל יזם המגיע אליכם, ולבסוף שימוש בשמאי לשם ביצוע הערכת שווי להצעה שהתקבלה. 
 

כלל שלישי – ההסכם המתגבש והתמורה

ראשית, במסגרת ההסכם יהא עליכם לקבוע נקודות ציון בפרויקט. לשם המחשה, תוכלו לקבוע מועד סיום שאי עמידה בו תקים זכות לפיצויים. בנוסף, רבים קובעים תאריך יעד להוצאת היתרי בנייה, שאי עמידה בו יוביל לתשלום פיצויים וביטול ההסכם. 

כמו כן, ההמלצה היא יצירת תמורה אחידה ומושתתת נוסחה קבועה, כך שלא יתגלעו בין הדיירים בבניין סכסוכים לקראת השלמת הבנייה. 
 

כלל אחרון – אחריות וביטוח

לא פעם אנו יכולים להיתקל במקרי עוקץ בחיינו, ובדיוק לשם כך, ובמיוחד בתחום הנדל"ן, נועד חוק המכר (דירות). עם זאת, עליכם להבטיח כי הקבלנים עומדים בדרישות החוק כלפיכם, לרבות הוצאת ערבויות לפי חוק וכי יש ביטוח מבנה לכל אורך תקופת העבודה.

 
התחדשות עירונית בתל אביב

התחדשות עירונית בתל אביב

כל מה שרציתם לדעת על התחדשות עירונית בעיר תל אביב
כללים לדיירים

כללים לדיירים

תהליך התחדשות עירונית

תהליך התחדשות עירונית

תמ

תמ"א 38

פינוי בינוי

פינוי בינוי

איך עובד פינוי בינוי?
מספר מדרגים:2 דירוג ממוצע:5
דירוג: